standardowy wygląd strony | większy kontrast: A  A  | większa czcionka: A+  A++ 
Logo BIPNaglowek
Biuletyn Informacji Publicznej gminy Zaręby Kościelne
zareby.ornet.pl
-Podstawowe dane
Aktualności
Spis Powszechny 2021
Powszechny Spis Rolny - 2020r.
Wybory
Władze
Organizacja urzędu
Kultura i sport
Prawo lokalne
Podatki i opłaty
Fundusz sołecki
Strategie, plany, inne
Rejestry i ewidencje
Jednostki
Jednostki - sprawozdawczość
Finanse
Sprawozdawczość budżetowa
Przetargi
Zgromadzenia
Obsługa interesanta
Ochrona Danych Osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Rządowe Centrum Legislacji
Redaktorzy, instrukcja obsługi
Serwis
-Rejestr zmian i statystyki
-Wyszukiwarka
Aktualności 2021 rokMateriał siewny, pomoc klęskowa, wsparcie dla pszczelarzy – trwa przyjmowanie wniosków.

Do Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa mogą składać wnioski o pomoc finansową rolnicy, którzy: ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 2020 roku, chcą skorzystać z kwalifikowanego materiału siewnego lub prowadzą zarejestrowaną działalność pszczelarską.


PobierzDzwoni numer 22 828 88 88? Odbierz, to rachmistrz spisowy!

Rachmistrzowie spisowi kontaktują się na razie tylko przez telefon. Niestety wiele osób ignoruje połączenia od nich lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz za pośrednictwem infolinii spisowej 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać, żeby z pomocą rachmistrza szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021).

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką:
Aktualności NSP 2021
Obrazek

Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej w dniach 22-25 czerwca br.

W załączniku przesyłamy aktualne informacje o wyłączeniach znajdują się też na stronie Internetowej: http://www.pgedystrybucja.pl/. ./informacje-o-wylaczeniach.
Zapraszamy również do rejestracji do newslettera z automatycznymi informacjami o wyłączeniach. Aby dokonać zamówienia newslettera należy przejść do zakładki http://www.pgedystrybucja.pl/. ./newsletter-z. . i wybrać jedną z opcji „Dla całego rejonu energetycznego” lub „Dla konkretnej lokalizacji”. Po dokonaniu rejestracji, w zależności od opcji, informacje o planowych pracach na sieci będą Państwu przysyłane automatycznie.

Pobierz
Obrazek
Obwieszczenie z dnia 9 czerwca 2021 r. o wszczęciu postępowania
w sprawie stwierdzenia nabycia przez Powiat Ostrowski własności nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.


Data publikacji: 11.06.2021r.

PobierzOBWIESZCZENIE STAROSTY OSTROWSKIEGO
SIP.AB.6740.6.7.2021 z dnia 01.06.2021r.

o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie drogi powiatowej nr 2614W w miejscowości Kepiste-Borowe.

Data publikacji: 08.06.2021r.

Pobierz informacjęWyłączenia prądu na terenie gminy w dniach 16-18 czerwca 2021r.

W załączniku przesyłamy aktualne informacje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej.

Aktualne informacje o wyłączeniach znajdują się też na stronie Internetowej: www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach.

Zapraszamy również do rejestracji do newslettera z automatycznymi informacjami o wyłączeniach. Aby dokonać zamówienia newslettera należy przejść do zakładki www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach/newsletter-z-informacjami-o-wylaczeniach i wybrać jedną z opcji „Dla całego rejonu energetycznego” lub „Dla konkretnej lokalizacji”. Po dokonaniu rejestracji, w zależności od opcji, informacje o planowych pracach na sieci będą Państwu przysyłane automatycznie.

Obrazek
OBWIESZCZENIE STAROSTY OSTROWSKIEGO
SIP.AB.6740.6.6.2021 z dnia 01.06.2021r.


dotyczące wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie drogi powiatowej nr 2612W w zakresie zatok autobusowych w miejscowości Chmielewo, gm. Zaręby Kościelne.


Pobierz
Rusza pomoc dla pszczelarzy.

Od 28 maja do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. Można to zrobić osobiście, z wykorzystaniem wrzutni, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Pobierz informacjęWeź pieniądze i posadź las – wkrótce ruszy nabór wniosków.
Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las i uzyskać na ten cel dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” finansowane z budżetu PROW 2014-2020 można się będzie starać od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.
Pobierz informację27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego
Obrazek
Pobierz26 maja Dzień Matki!

Obrazek
PobierzOBWIESZCZENIE NR LU.ZUZ.2.4210.68.2021.MG z 19 MAJA 2021r. DYREKTORA ZARZĄDU ZLEWNI W SOKOŁOWIE PODLASKIM PGW WODY POLSKIE.

PobierzSzanowni Państwo, to ważny moment mogący wpłynąć na szybki rozwój naszej gminy oraz zyskanie nowych miejsc pracy.
W związku z przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pojawiła się konieczność identyfikacji terenów, które mogłyby zostać przygotowane pod inwestycje na obszarze całej Polski w tym Gminy Zaręby Kościelne. Projekt prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma ułatwić proces inwestycyjny poprzez przygotowanie terenów pod inwestycje w tym: scalanie i wykup gruntów, uregulowanie kwestii technicznych i prawnych, doprowadzenie infrastruktury.

Uprzejmie proszę o zgłaszanie się do Urzędu Gminy do Pana Mieczysława Pasztaleńca lub podanie danych na adres mailowy: ugzar@post.pl, w terminie do 11 czerwca 2021r.

Należy podać numer i wielkość działki, jej status prawny. Pożądane są działki większe około 4 ha lub mniejsze z możliwością scalenia.

Szanowni Państwo to ogromna szansa dla naszej gminy.

Wójt Gminy Zaręby Kościelne
Urszula Wołosiewicz

Pobierz4 czerwca 2021 – Dzień wolny od pracy w Urzędzie Gminy Zaręby Kościelne.

Ustala się dzień 4 czerwca 2021 r. (piątek)dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Zarębach Kościelnych w zamian za dzień Święto Pracy przypadający 1 maja 2021r. w dniu wolnym od pracy, tj. sobotę.
Obrazek
Pobierz Zarządzenie Nr 175/21 Wójta Gminy Zaręby Kościelne z dnia 30 kwietnia 2021r. - pdfOPIEKA WYTCHNIENIOWA W GMINIE ZARĘBY KOŚCIELNE

Gmina Zaręby Kościelne jako jedna z dwóch gmin w powiecie ostrowskim otrzymała środki na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ,, Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021. W dniu 06.05.2021 roku Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz oraz Skarbnik Gminy Pani Agnieszka Rostkowska podpisały umowę z Wojewodą Mazowieckim Panem Konstantym Radziwiłłem w sprawie wysokości i trybu przekazania środków z Funduszu Solidarnościowego w wysokości 45 696,00 zł.

Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jej istotą jest zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy.

W ramach programu w Gminie Zaręby Kościelne wsparciem objętych zostanie 7 opiekunów osób niepełnosprawnych w tym pięciu osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dwojga dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością ze wskazaniami pkt 7 i 8. Każda z osób objętych wsparciem będzie mogła wykorzystać 160 godzin wsparcia do 23 grudnia 2021 roku.

Obrazek
System Powiadamiania SMS

Urząd Gminy Zaręby Kościelne jest w trakcie uruchomiania Systemu Powiadamiania SMS. Jest to dobrowolny i bezpłatny kanał przekazu informacji skierowany głównie do mieszkańców naszej gminy. W obecnej chwili zbieramy chętne osoby do otrzymywania powiadomień sms.

Zapisz się
Wystarczy wypełnić załączony formularz zgłoszeniowy, w którym musimy podać numer swojego telefonu komórkowego, sołectwo oraz zaakceptować regulamin i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Formularz jest również dostępny w Urzędzie Gminy Zaręby Kościelne, ul. Kowalska 14. Wypełniony formularz należy składać w sekretariacie UG, w godzinach pracy urzędu.

Wypisz się
Ten sam formularz służy do wypisania się z usługi. Należy zaznaczyć „Usuń numer”.

Informacje i komunikaty
Dzięki Systemowi Powiadamiania SMS jego subskrybenci będą na bieżąco informowani o zagrożeniach, awariach i ostrzeżeniach, które mogą wystąpić na terenie naszej Gminy, a także jest to doskonały kanał przekazu komunikatów ważnych wydarzeń lokalnych, imprez kulturalnych i sportowych. Jeśli chcesz bezpłatnie otrzymywać informacje i komunikaty bezpośrednio na swój telefon wypełnij poniższe pola i dołącz do Systemu Powiadamiania SMS.


Pobierz informację"Instrumenty wsparcia przedsiębiorców Polska Strefa Inwestycji"

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. wraz ze Starostą Ostrowskim Zbigniewem Chrupkiem mają zaszczyt zaprosić Przedsiębiorców i Inwestorów z Powiatu Ostrowskiego na webinarium: "Instrumenty wsparcia przedsiębiorców Polska Strefa Inwestycji", które odbędzie się 26 maja 2021 roku w godz. 11.30 - 12.30.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Webinarium poprowadzi Wojciech Kierwajtys Wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

W trakcie spotkania zostaną omówione między innymi kwestie:
- kto może skorzystać z Polskiej Strefy Inwestycji?
- kryteria uzyskania pomocy publicznej w powiecie ostrowskim.

Link do rejestracji: https://zoom.us/webinar/register/WN_vyWDUXy-RICCbCBepeu-4w

Obrazek
Ocena jakości wody z wodociągu gminnego w I kwartale 2021r.

W załączeniu wyniki badania: Pobierz8 MAJA - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Obrazek
PobierzWyłączenia prądu na terenie gminy w dniach 10-15 maja br.

W załączniku przesyłamy aktualne informacje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej.

Bieżące informacje o wyłączeniach znajdują się też na stronie internetowej: www.pgedystrybucja.pl w zakładce wyłączenia.

Jednocześnie zachęcamy Państwa do zapisania się do newslettera, dzięki któremu automatycznie otrzymają Państwo informacje o wyłączeniach. Zamówienia newslettera, można dokonać odwiedzając naszą stronę www.pgedystrybucja.pl, następnie w zakładce „wyłączenia” należy wybrać odpowiedni Oddział i Rejon Energetyczny, po czym zaznaczyć opcję „Zapisz się na newsletter o wyłączeniach”. Kolejnym krokiem jest decyzja, czy chcą Państwo otrzymywać informację „Dla całego Rejonu Energetycznego”, czy też „Dla konkretnej lokalizacji”. Po dokonaniu rejestracji, w zależności od opcji, informacje o planowych pracach na sieci będą Państwu przysyłane automatycznie.

PobierzOBWIESZCZENIE NR LU.ZUZ.2.4210.124.2021.MK z 14 MAJA 2021r. DYREKTORA ZARZĄDU ZLEWNI W SOKOŁOWIE PODLASKIM PGW WODY POLSKIE.

PobierzObwieszczenie z dnia 30.04.2021r. o wydaniu decyzji w sprawie stwierdzenia nabycia przez Powiat Ostrowski własności nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, zajętej pod drogę publiczną.

Data publikacji: 05.05.2021r.


PobierzMiędzynarodowy Dzień Strażaka
Obrazek
Wysoce zjadliwy wirus HPAI na Mazowszu.

PobierzNa podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach 25 kwietnia – 2 maja 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących doustną szczepionką.


- szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 25 dawek na 1 km2 powierzchni na wschód od linii wyznaczonej wzdłuż długości geograficznej 22º50ˋE oraz 20 dawek na 1 km2 na pozostałym obszarze objętym szczepieniami;
- zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych;
- szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru brunatno- zielonego, o zapachu rybnym;
 szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów;
- lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka;
- szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów, dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie;
- każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej;
- przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii;
- zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki, w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania;
- po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach

Termin akcji może ulec przesunięciu w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych.


PobierzRządowe środki na budowę dróg gminnych i powiatowych w Zarębach Kościelnych

W dniu 21 kwietnia 2021 Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ważną dla naszego regionu decyzję - przedstawił listę wniosków skierowanych do dofinansowania, które dotyczą remontów, budowy i przebudowy nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Dzięki tym środkom Województwo Mazowieckie otrzyma - 317 086 297,25 zł na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej w 2021 r.
Na liście podstawowej na 49 miejscu wśród 99 dróg do dofinansowania znalazła się nasza gmina – Zaręby Kościelne. Dzięki tym środkom przebudujemy ul Farną – oszacowany koszt inwestycji to suma 506 941,98 zł, przy kwocie dofinansowania 354 859,30 zł. Ulica jest już po przetargu – wartość przetargowa jest znacznie niższa od kosztorysu i wynosi 291 811,68 zł. Inwestycja będzie realizowana przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „ TRAKT” Wysokie Mazowieckie. Jak ogromne są potrzeby budowlane niech świadczy fakt, że na liście rezerwowej znalazło się jeszcze 72 gminy.

Następna wspaniała wiadomość dotyczy przebudowy strategicznej i od lat oczekiwanej w naszej miejscowości drogi biegnącej przez centrum Zarąb Kościelnych - rozbudowa drogi powiatowej nr 2612W od km 13+000 do km 14+455 wraz z budową ronda w Zarębach Kościelnych oraz rozbudową mostu wraz z dojazdami w miejscowości Nienałty-Szymany w ciągu drogi powiatowej nr 2612W. Wartość projektu wynosi 21 192 000,00 zł, kwota dofinansowania to suma 14 834 400,00 zł. Gmina Zaręby Kościelne i Powiat Ostrowski dofinansują ze środków własnych po 3 178 800,00 zł. Zarówno przy drodze gminnej jak i przy powiatowej zostaną wybudowane również ścieżki rowerowe. To historyczna i największa przebudowa w gminie Zaręby Kościelne przyczyniająca się do powstania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej.

Więcej informacji oraz listy dróg powiatowych i gminnych znajdują się pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rzadowy-fundusz-rozwoju-drog-ponad-317-mln-zl-dla-wojewodztwa-mazowieckiego-na-modernizacje-lokalnej-infrastruktury-drogowej-w-2021-r?fbclid=IwAR2qFF0BLoEUM49eWzDiCXMSEbxfwlJ8DjSU9MvITcqVSUnz6ymqeH10Dcw

Zdjęcia drogi gminnej – stan obecny.

Obrazek
Płatności bezpośrednie i niektóre płatności PROW – wnioski do 17 czerwca 2021 r.

Do 17 czerwca wydłużamy termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW: Rolnictwo ekologiczne, działanie Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz o przyznanie premii w ramach działania zalesieniowego.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/platnosci-bezposrednie-i-niektore-platnosci-prow--wnioski-do-17-czerwca-2021-rInformacja dotycząca wyłączenia z bezpośredniej obsługi interesantów budynków Starostwa Powiatowego

W załączeniu informacja dotycząca wyłączenia z bezpośredniej obsługi interesantów budynków Starostwa Powiatowego przy ul. 3 Maja 68, ul. 3 Maja 51 i ul. Widnichowska 20.


PobierzWyłączenia planowe w dniach 26-30 kwiecień 2021.

W załączniku przesyłamy aktualne informacje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej.

Bieżące informacje o wyłączeniach znajdują się też na stronie internetowej: www.pgedystrybucja.pl w zakładce wyłączenia.

Jednocześnie zachęcamy Państwa do zapisania się do newslettera, dzięki któremu automatycznie otrzymają Państwo informacje o wyłączeniach. Zamówienia newslettera, można dokonać odwiedzając naszą stronę www.pgedystrybucja.pl, następnie w zakładce „wyłączenia” należy wybrać odpowiedni Oddział i Rejon Energetyczny, po czym zaznaczyć opcję „Zapisz się na newsletter o wyłączeniach”. Kolejnym krokiem jest decyzja, czy chcą Państwo otrzymywać informację „Dla całego Rejonu Energetycznego”, czy też „Dla konkretnej lokalizacji”. Po dokonaniu rejestracji, w zależności od opcji, informacje o planowych pracach na sieci będą Państwu przysyłane automatycznie.

PobierzW Zarębach Kościelnych w dniu 11 kwietnia 2021 uroczyście obchodzono 81 Rocznicę Katyńską i 11 Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą św, następnie przedstawiciele ułanów, Bractwa Kurkowego, władz gminy i szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomnikach Katyńskim i Smoleńskim.
PAMIĘTAMY!
Obrazek
W załączniku aktualne informacje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej na terenie naszej gminy w dniach 12-16 kwietnia 2021r.

Aktualne informacje o wyłączeniach znajdują się też na stronie Internetowej: www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach.

Zapraszamy również do rejestracji do newslettera z automatycznymi informacjami
o wyłączeniach. Aby dokonać zamówienia newslettera należy przejść do zakładki www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach/newsletter-z-informacjami-o-wylaczeniach i wybrać jedną z opcji „Dla całego rejonu energetycznego” lub „Dla konkretnej lokalizacji”. Po dokonaniu rejestracji,
w zależności od opcji, informacje o planowych pracach na sieci będą Państwu przysyłane automatycznie.


Pobierz
Obrazek
Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszej gminy.

W dniu 31 marca 2021 roku Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.
Gmina Zaręby Kościelne otrzymała w ramach drugiego konkursu kwotę 1 mln zł na budowę budynku komunalnego w Zarębach Kościelnych. Od wielu lat zasoby mieszkaniowe stanowiły poważny problem w naszej gminie.
Dach nad głową otrzymają rodziny które przesiedlimy z wyburzonych przy budowie drogi powiatowej starych, drewnianych budynków komunalnych oraz dla innych osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.
To kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa, w poprzednim roku do naszej gminy trafiło już 2,7 mln zł, które przeznaczymy na budowę dróg, przebudowę wodociągu oraz modernizację boiska przy szkole w Zarębach.

Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej.
Taka pomoc jest udzielana za darmo, nic nie musisz za nią płacić.


Potrzebujesz pomocy prawnika?
Nie możesz porozumieć się z sąsiadem?


Jaką pomoc możesz otrzymać?
•informację, jaka jest twoja sytuacja prawa oraz jakie są twoje prawa i obowiązki;
informację, jak można rozwiązać twój problem;
•pomoc przy sporządzeniu projektu pisma, wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych lub wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu,
•darmową mediację (np. w sytuacji konfliktu z sąsiadem).

Jak możesz skorzystać z pomocy?
Skontaktuj się telefonicznie z pracownikiem Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej tel. 29 645 71 01 i poproś o umówienie na wizytę.

lub

umów się samodzielnie przez formularz na stronie np.ms.gov.pl/mazowieckie/ostrowski

Więcej informacji o NPPTrwa kampania dopłat 2021 - przypominamy: wnioski tylko przez internet.

15 marca ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Od tego roku rolnicy mogą składać je jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Przypominamy, że od tego roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW można złożyć tylko w formie elektronicznej. Nie ma już możliwości składania oświadczeń
o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że nie poradzą sobie z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości związane z naborem można konsultować dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00 - z wyjątkiem Wielkiej Soboty). Ponadto w placówkach Agencji znajdują się specjalne stanowiska, by można było wysłać wniosek, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone
w związku z COVID-19, uprzejmie prosimy, aby rolnicy, którzy chcą odwiedzić nasze biura powiatowe, najpierw umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek przed naszymi placówkami i zadbać o bezpieczeństwo zarówno beneficjentów jak i pracowników ARiMR.

W tym roku rolnicy wnioski o dopłaty mogą składać do 17 maja (ze względu na to, że 15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tym terminie, nie później jednak niż do 11 czerwca 2021 r., jednak spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.

Zgłoszenia zmian we wnioskach można składać do 31 maja 2021 r. Złożenie zmiany po tym terminie powoduje pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Przez pierwsze dwa tygodnie trwania naboru e-wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło blisko 90 tys. rolników. W ubiegłym roku o takie płatności ubiegało się ich ponad 1,3 mln.

Więcej informacji dotyczących aplikacji eWniosekPlus: https://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr-wniosek-przez-internet/ewniosekplus.html


Obrazek
Obrazek


Obrazek


Pomimo pandemii i wielu trudności oraz ograniczeń z tym związanych Gmina Zaręby Kościelne planuje i realizuje kolejne, istotne dla jej rozwoju zadania.

W dniu 26.03.2021 r. zostały podpisane przez Wójt Gminy Panią Urszulę Wołosiewicz i Skarbnika Panią Agnieszkę Rostkowską trzy umowy z wykonawcami na inwestycje, których realizację przekazano Kierownikowi Wydziału Inwestycji Panu Antoniemu Nienałtowskiemu.

1. Firma „Sun Factory” Tomasz Szlichta wykonawca zadania pn. „Utworzenie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Zarębach Kościelnych”, wartość inwestycji - 2.298.000,00 zł.

Na realizację zadania gmina otrzymała środki w wysokości 82 % dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

2. Firma Transportowo – Usługowa Mirosław Przesmycki wykonawca zadania pn. „Rozbudowa i przebudowa drogi gminnej Zgleczewo-Panieńskie – Pętkowo Wielkie w lokalizacji 0+000,00-1+719,04”, wartość inwestycji - 1.894.995,61 zł. Na przebudowę tej drogi gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości
1 500 000,00 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

3. Firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „Trakt” sp. z o.o. wykonawca zadania pn. „Rozbudowa ul. Farnej od km roboczego 0+000,00 do km 0+182,68 w Zarębach Kościelnych”, wartość inwestycji: 291.811,68 zł. Wniosek na dofinansowanie gmina złożyła do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Termin zakończenia realizacji wszystkich inwestycji przypada na 29 października 2021r.
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Z tej okazji Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz oraz delegacja z Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne na czele z Panią Dyrektor Bogumiłą Knajp złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową, która została postawiona na cześć Aleksandry i Hieronima Skłodowskich w miejscowości Skłody-Piotrowice w gminie Zaręby Kościelne.
Tablica upamiętniająca matkę i syna, którzy zostali zamordowani 20 stycznia 1944 roku za ukrywanie Żydów, została odsłonięta 16 czerwca 2019 r. w ramach projektu Zawołani po imieniu realizowanego przez Instytut Pileckiego. W uroczystości, która poprzedzona była Mszą Świętą odprawioną przez Proboszcza, Ks. Kan. dr. Andrzeja Dmochowskiego, udział wzięli m.in. rodzina Skłodowskich, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków Pani dr hab. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego Pan dr Wojciech Kozłowski, Dyrektor Biura Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego Pani Justyna Pętkowska, Starosta Powiatu Ostrowskiego Pan Zbigniew Chrupek, Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz oraz przedstawiciele urzędów i instytucji z powiatu ostrowskiego i gminy Zaręby Kościelne.
W marcu tego roku obok kamienia z tablicą pamiątkową Instytut Pamięci we współpracy z Gminą Zaręby Kościelne postawił kolejną tablicę. Za szczególne zaangażowanie dziękujemy Panu Antoniemu Nienałtowskiemu i Panu Andrzejowi Czyżewskiemu. Na tablicy zamieszczono zdjęcia Aleksandry i Hieronima Skłodowskich oraz w języku polskim i angielskim przybliżono losy ich rodziny, dzięki czemu historia bohaterskich mieszkańców ze wsi Skłody-Piotrowice nie odejdzie w niepamięć razem z jej ostatnimi świadkami, ale na trwałe zapisze się na kartach naszej lokalnej historii.

Obrazek
Aktualne informacje o planowanych przerwach
w dostawie energii elektrycznej - 23.03.2021r.


W załączniku przesyłamy aktualne informacje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej.

Aktualne informacje o wyłączeniach znajdują się też na stronie Internetowej: www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach.

Zapraszamy również do rejestracji do newslettera z automatycznymi informacjami o wyłączeniach. Aby dokonać zamówienia newslettera należy przejść do zakładki www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach/newsletter-z-informacjami-o-wylaczeniach i wybrać jedną z opcji „Dla całego rejonu energetycznego” lub „Dla konkretnej lokalizacji”. Po dokonaniu rejestracji, w zależności od opcji, informacje o planowych pracach na sieci będą Państwu przysyłane automatycznie.
Pobierz informacjęDystrybucja maseczek jednorazowych dla mieszkańców gminy Zaręby Kościelne

Wójt Gminy Zaręby Kościelne informuje, że od środy 24 marca do 9 kwietnia 2021 r. trwać będzie dystrybucja jednorazowych maseczek dla mieszkańców. Gmina otrzymała 12 750 sztuk maseczek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Każdy mieszkaniec gminy powyżej 5 roku życia otrzyma 4 maseczki.
Dystrybucja maseczek odbywać się będzie w punkcie pod Ośrodkiem Zdrowia
w Zarębach Kościelnych, ul. Kowalska 16a w godzinach 8 – 15.


Obrazek
Obwieszczenia Wojewody Mazowieckiego z dnia 18 marca 2021 r.
o wszczęciu postępowania w sprawie nabycia własności nieruchomości
przez Powiat Ostrowski.


PobierzStarostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej informuje, że od dnia 18 marca do 2 kwietnia 2021 r. w związku z pojedynczymi ogniskami chorobowymi COVID-19 wśród pracowników, zostaje wyłączona bezpośrednia obsługa interesantów w obiektach Starostwa Powiatowego przy ul. 3 Maja 68 i ul. 3 Maja 51.

PobierzPobierz informacjęXVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Pobierz formularz zgłoszenia do konkursu
Obrazek
Życzenia Wojewody Mazowieckiego z okazji Dnia Sołtysa.
PobierzJuż za miesiąc spis powszechny!

Obrazek


1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek udziału w spisie dotyczy KAŻDEGO! Na szczęście nie trzeba będzie umawiać się z rachmistrzem – główną i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Będzie więc można spisać się wygodnie i bezpiecznie w domu.


Aplikacja spisowa będzie dostępna od 1 kwietnia na stronie internetowej https://spis.gov.pl/. Wprowadzane podczas spisu dane będą odpowiednio zabezpieczone i widoczne wyłącznie dla upoważnionych pracowników statystyki publicznej. Informacje o konkretnych osobach nie będą nikomu udostępniane. Gwarantuje to tajemnica statystyczna i groźba konsekwencji prawnych. Do publicznej wiadomości zostaną przekazane jedynie wartości zagregowane mówiące np. o średniej wielkości gospodarstwa domowego w danej gminie.
Spis powszechny to jedyne badanie, gdzie w sposób kompleksowy zbiera się informacje o rodzinach, migracjach, niepełnosprawności, wykształceniu czy warunkach mieszkaniowych. Okazja do tego zdarza się raz na 10 lat.


Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.
Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca)
8 marca - Dzień Kobiet
Obrazek
OBWIESZCZENIE STAROSTY OSTROWSKIEGO
SIP.AB.6740.6.3.2021 z dnia 02.03.2021r.


Obwieszczenie Starosty Ostrowskiego - zawiadamiam, że w dniu 2021-01-26 zostało wszczęte na wniosek Wójta Gminy Zaręby Kościelne postępowanie administracyjne w sprawie udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie i przebudowie drogi gminnej Zgleczewo Panieńskie - Pętkowo Wielkie - na działkach w obrębie ew. Zgleczewo Panieńskie gm. Zaręby Kościelne oraz na działkach w obrębie ew. Pętkowo Wielkie, gm. Zaręby Kościelne.


Pobierz informacjęOcena jakości wody z wodociągu gminnego w I kwartale 2021r.

W załączeniu badania wody:
Pobierz1. marca - Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zachęcamy do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który w tym roku będziemy obchodzili już po raz dziesiąty. 1 marca w całej Polsce będą organizowane liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych czy obejrzeć koncerty.

Poniżej link do wybranych inicjatyw:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletychZaproszenie do udziału w Internetowym Konkursie Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie pod patronatem Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.
Konkurs jest adresowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

Pobierz informacjęList Ministra - Michała Dworczyka z dnia 8 lutego 2021r.

Pobierz informacjęINFORMACJA

Informuję, że od dnia 11 lutego 2021 r. (czwartek)w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej, przywrócona zostaje praca w godzinach 8.00-16.00.

Starosta Ostrowski
(-) Zbigniew Chrupek

Dopłaty do materiału siewnego płyną na konta rolników

Ponad 14,3 mln zł wypłaciła do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat do materiału siewnego za rok 2020. Dla sześćdziesięciu procent z 63 tys. rolników, którzy ubiegali się o te płatności, wydano już decyzje o przekazaniu środków.

Pobierz informacjęInformacja z dnia 05.02.2021r.

Odbiorem i wywozem nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych (szamb)
i przydomowych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych na terenie gminy Zaręby Kościelne zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
w Zambrowie, tel. 86 271 27 00.
Paszport dla bydła będzie tańszy.
Obrazek

Od 12 lutego 2021 roku zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła.

Wydanie paszportu dla bydła będzie tańsze niż dotychczas i wyniesie 1 złoty, wcześniej rolnik musiał zapłacić 1,33 zł. Do 2 zł wzrośnie natomiast opłata za wydanie duplikatu paszportu, wcześniej było to 1,33 zł. Opłata za doręczenie paszportu (przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru) przez Pocztę Polską wynosi 8,50 zł. O zróżnicowanie cen paszportów i duplikatów paszportów dla bydła od dłuższego czasu postulowali posiadacze zwierząt. Zmiana wysokości opłat związana jest z wejściem w życie nowego rozporządzenia ministra rolnictwa w tej sprawie.

Opłaty należy wnieść przed wydaniem paszportu bydła lub jego duplikatu oraz przed ich doręczeniem. Opłatę można uiścić bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR lub przelewem na rachunek bankowy:

BGK Nr: 46 1130 1017 0000 3160 0020 0013

POMOC ŻYWNOŚCIOWA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZARĘBY KOŚCIELNE

W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 [POPŻ] współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym 1 lutego 2021 roku dzięki pomocy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Caritas Diecezji Łomżyńskiej przywieziono żywność dla mieszkańców naszej Gminy. Do pomocy w postaci paczek żywnościowych zakwalifikowane zostały osoby obecnie korzystające z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z najniższym dochodem, rodziny objęte wsparciem Asystenta Rodziny i w postaci usług opiekuńczych czy też specjalistycznych usług opiekuńczych.

Paczki żywnościowe w najbliższych dniach zostaną wydane oraz dowiezione do mieszkańców Gminy. Wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy realizacji serdecznie dziękujemy.

Obrazek
Bocian z Nowej Złotorii odłowiony!

Na terenie naszej Gminy w miejscowości Nowa Złotoria w sierpniu 2020 r pojawił się Bocian biały z uszkodzonym skrzydłem. Przez wiele miesięcy nie można go było złapać, aby udzielić pomocy.

Zwisające złamane skrzydło nie było dla niego przeszkodą na tyle dużą, aby nie nie mógł przefrunąć na nowy słup, czy grunt. Nie pozwalał zbliżyć się do siebie na mniejszą odległość niż 150 m jeszcze w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.

W dniu 18.01.2021 roku w czasie mrozów udało się go wreszcie odłowić i przewieźć do wyspecjalizowanego Ośrodka, gdzie otrzymał fachową pomoc.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w sprawy zwierzaków potrzebujących naszego wsparcia!
Załatwiasz sprawę w ZUS? Spotkaj się z ekspertem w wybranym przez Ciebie dniu i o konkretnej godzinie.

Pobierz informację
ObrazekZwrot podatku akcyzowego

Urząd Gminy w Zarębach Kościelnych informuje wszystkich producentów rolnych, że w terminie od dnia 1 lutego do dnia 1 marca 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do Wójta Gminy Zaręby Kościelne o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w ramach limitu określonego na 2021 rok.
W celu usprawnienia pracy, składane wnioski o zwrot podatku akcyzowego muszą być kompletnie wypełnione, wraz z wymaganymi dokumentami:

• Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (wniosek w załączniku)
• dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego;
• faktury VAT potwierdzające zakup oleju napędowego w okresie od1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.;
• Oświadczenie o prowadzeniu działalności rolniczej ze wskazaniem: formy prawnej beneficjenta pomocy, kategorii przedsiębiorstwa, klasy działalności- klasa PKD (oświadczenie w załączniku;
• Klauzula RODO ( klauzula w załączniku);
• Aktualne umowy dzierżaw;

Formularz wniosku wraz z klauzulą RODO i oświadczeniem o prowadzeniu działalności rolniczej dostępny jest w siedzibie Urzędu Gminy.
W szczególności należy zwrócić uwagę na podanie prawidłowego numeru konta bankowego, na który będzie dokonywany zwrot.

Wnioski będą przyjmowane przez pracowników od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 – 15.30 w Urzędzie Gminy Zaręby Kościelne w pokój nr 3. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zaleca się składanie wniosków przez producentów według zamieszczonego harmonogramu od 01.02.2021 do 01.03.2021.
R
oczny limit zwrotu podatku akcyzowego jest ustalony jako suma:
• kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych,
• kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2021 roku wynosi 1 zł na 1 litr oleju.
Wypłata kwoty zwrotu nastąpi w terminie 1 - 30 kwietnia 2021 r.


Pobierz informacje oraz harmonogram składania wniosków,Pobierz wniosek na akcyzę,Pobierz oświadczenie do wniosku o akcyzę.Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID -19.
Obrazek

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 Gmina Zaręby Kościelne uruchomiła telefon kontaktowy, pod którym mieszkańcy Gminy Zaręby Kościelne będą mogli zamawiać transport do punktów szczepień.
Oferta transportu do punktów szczepień skierowana jest do osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz mających trudności z dostępem do punktu szczepień ( np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień).
Transport umawiamy dopiero po dokonaniu rejestracji na szczepienie.

Zapotrzebowanie na transport można zgłaszać pod numerem telefonu: 86 276 31 22
Osoba do kontaktu: Pani Maryla Szwarc
Telefon będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu Gminy tj.: od 7.30 do 15.30
Zniesienie opłaty targowej w 2021 roku.

Wójt Gminy Zaręby Kościelne informuje, że zgodnie z art. 31 zm. ust. 1 ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2255), od 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. nie pobiera się opłaty targowej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170).

Wójt Gminy
Urszula Wołosiewicz

PobierzOstrzeżenie meteorologiczne Nr 4 wydane dnia 07.01.2021

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -2C, temperatura minimalna gruntu około -4C.

Ważnośc: od godz. 19:00 dnia 07.01.2021 do godz. 09:00 dnia 08.01.2021

PobierzFerie 2021

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich tegoroczne ferie uczniowie spędzą głównie w domach. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego będziemy zachęcać do skorzystania z ofert, przygotowanych przez naszych partnerów na czas wolny od zajęć lekcyjnych.

Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!

Akcja „Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej.

Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz na profilach w mediach społecznościowych będziemy sukcesywnie zamieszczać kolejne propozycje na ferie.

Zachęcamy do korzystania z nich!
udostępniono: 21.06.21 15:05 opis zmiany: dodanie informacji
| zmiany dokonał: Maciej Ogonowski
| dziennik zmian | wersja do druku